Grzejniki płytowe, członowe, konwektorowe czy drabinkowe? Jak wybrać właściwy grzejnik?

Grzejniki płytowe, członowe, konwektorowe czy drabinkowe? Jak wybrać właściwy grzejnik?
Opublikowano przez Admin

Grzejniki różnią się nie tylko sposobem oddawania ciepła, materiałem, z którego zostały wykonane, przeznaczeniem czy wyglądem. Różni je także rodzaj konstrukcji. Z poniższego artykułu dowiesz się jak dzielą się pod tym względem grzejniki. Poznasz ich właściwości, zalety, wady, i być może wybierzesz model odpowiedni dla siebie i swojej rodziny.

Konstrukcja grzejników

Grzejniki ze względu na konstrukcję dzielimy na:

  • CZŁONOWE (żeliwne, stalowe, aluminiowe) – składają się z kilku lub kilkunastu pojedynczych, jednakowych członów, żeber połączonych ze sobą. Są najczęściej łączone za pomocą złączek gwintowanych, umożliwiających uzyskanie wymaganej powierzchni grzejnej. Człony można dodawać lub odejmować, w zależności od potrzeb. Przekazują ciepło w 85 do 90% przez konwekcję, a tylko 15% przez promieniowanie. Po ociepleniu budynku nie musisz wymieniać całego grzejnika, wystarczy że zmienisz liczbę członów.

Grzejniki członowe żeliwne – dziś raczej przeżytek, wytwarza się je już przeszło 100 lat. W starych budynkach można je jeszcze spotkać. Mają dużą odporność na korozję, dzięki temu mogą być używane zarówno w ogrzewaniu wodnym, jak i parowym. Są jednak masywne, ciężkie i nie pasują do nowoczesnych wnętrz, w których dominuje lekkość, przestronność.

Grzejniki członowe stalowe – są modyfikacją grzejników żeliwnych. Ich człony składają się z dwóch wytłoczonych połówek łączonych przez zgrzewanie. Czynnik grzewczy przepływa przez utworzone w ten sposób kanały. Ogniwa mogą być łączone przez zastosowanie złączek gwintowanych lub zgrzewane na stałe. O zaletach i wadach grzejników stalowych przeczytasz w art. Grzejniki stalowe, aluminiowe czy żeliwne.

Grzejniki członowe aluminiowe – są odlewane ciśnieniowo ze stopów aluminium. Sposób odlewania i użyty materiał pozwalają na uzyskanie rozwiniętej powierzchni grzejnika oraz niedużej pojemności wodnej. Więcej informacji o grzejnikach aluminiowych znajdziesz na blogu grzejnikialuminiowe.com.pl

  • PŁYTOWE – wykonane z połączonych ze sobą płyt, mogą mieć ożebrowanie, które zwiększa powierzchnię wymiany ciepła. Do najpopularniejszych należą grzejniki stalowe Perfekt. Z pełną ofertą grzejników Perfekt możesz zapoznać się na stronie naszego sklepu.
  • KONWEKTOROWE – to grzejniki elektryczne lub wodne (czynnikiem grzewczym jest woda, która płynie rurami do grzejników). W metalowej obudowie znajdują się rurki z ożebrowaniem, którymi przepływa czynnik grzewczy. Grzejniki konwektorowe przenośne najlepiej nadają się do ogrzewania pomieszczeń poza sezonem grzewczym. Można nimi także dogrzewać pomieszczenia, gdy stałe ogrzewanie jest niewystarczające. Zalecane są do pomieszczeń mieszkalnych i użytkowych o pow. do 25 m². Powietrze zasysane jest od dołu, następnie ogrzewane, po czym unosi się i rozpływa równomiernie we wszystkich kierunkach.

Grzejniki wodne dzielą się na: ścienne, podłogowe (stojące) i podpodłogowe (kanałowe). Elektryczne na: ścienne i przenośne. Konwektory mają kilkakrotnie mniejszą pojemność wodną niż grzejniki panelowe o tej samej mocy. Są energooszczędne i powodują małe straty ciepła. Są też lekkie, co ułatwia ich montaż, szczególnie na ścianie. Wymagają jednak więcej wolnej przestrzeni, zapewniającej swobodny przepływ powietrza. Ponadto są stosowane tylko w zamkniętych systemach grzewczych o małej pojemności wodnej.

  • DRABINKOWE – zbudowane są z dwóch pionowych rur połączonych poziomymi rurkami o mniejszej średnicy i przekroju okrągłym, prostokątnym lub owalnym.

Wyróżniamy:

  1. Grzejniki drabinkowe wodne. Ogrzewają łazienkę, zastępując zwykłe kaloryfery. Nie działają jednak poza sezonem grzewczym. Podłącza się je do instalacji C.O. tak jak zwykłe piece.
  2. Wodno-elektryczne. Są podłączone do instalacji C.O. tak jak grzejniki wodne. Mają jednak dodatkową grzałkę elektryczną, wbudowaną w jeden z kolektorów – dzięki temu można z nich korzystać przez cały rok.
  3. Elektryczne (suszarki). Mają niewielką moc, samodzielnie nie ogrzeją łazienki. Nadają się natomiast do jej dogrzewania i suszenia ręczników, bielizny. Ich montaż jest prosty – wystarczy je zawiesić na ścianie i podłączyć do gniazdka elektrycznego o napięciu 220 V.

 

Zadaj pytanie on-line | eZelazny.pl Napisz do nas... Wyślij