Jak rozmieścić grzejniki w domu

Jak rozmieścić grzejniki w domu
Opublikowano przez Admin

Jeśli remontujesz mieszkanie, wprowadzasz poprawki do projektu z pewnością zastanawiasz się jak rozmieścić grzejniki, tak, by zaoszczędzić na ogrzewaniu i zapewnić równomierną temperaturę we wszystkich pomieszczeniach. Z poradnika dowiesz się czy lepiej montować grzejnik pod oknem, czy korzystniej będzie umieścić go na ścianie zewnętrznej czy wewnętrznej. Czy odstępstwa od reguły mogą skutkować utratą ciepła, a więc gorszym ogrzaniem pomieszczenia. Odpowiedzi na te i podobne pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Eksperci zgodnie twierdzą, że podstawową zasadą jest montowanie grzejników w miejscach, gdzie występują największe straty ciepła – a więc:

  • w pobliżu okien,
  • w pobliżu drzwi balkonowych i wyjściowych,
  • na ścianie zewnętrznej.

Grzejniki w takich miejscach zapewnią odpowiednią cyrkulację powietrza – ciepło skieruje się ku górze, zmiesza z chłodem spływającym z okna i równomiernie rozejdzie się po pomieszczeniu. Jeśli nie uwzględnisz tej zasady stracisz ok. 10% energii i temperatura będzie nierównomierna.

Grzejnik umieszczony we właściwym miejscu tworzy tzw. barierę powietrzną. Gorące powietrze unosi się ku górze i blokuje dostęp zimnemu bijącemu od ścian i okien.

Dlaczego nie należy umieszczać grzejnika na ścianie wewnętrznej

Grzejnik umieszczony na ścianie wewnętrznej traci nawet do 10% wydajności. Grzejnik umieszczony naprzeciw okien spowoduje nierównomierny rozkład temperatury w mieszkaniu. Ciepłe, ogrzane powietrze uniesie się w górę i powędruje w stronę okna i chłodniejszej ściany. Zanim do niego dotrze wychłodzi się i nie stworzy bariery powietrznej. Ściana wewnętrzna będzie przegrzana, a przeciwległa niedogrzana.

Jeśli jesteś zmuszony zamontować grzejnik na wewnętrznej ścianie to powieś nad nim półkę w odległości ok. 10 cm – ciepłe powietrze będzie płynęło do pomieszczenia. Pólka może jak na poniższym obrazku być siedziskiem. Wygodna ławka ułatwia wkładanie i zdejmowanie obuwia.

Biały grzejnik z półką siedziskiem

Źródło zdjęcia: instalacjebudowlane.pl

Gdy w pokoju masz drzwi balkonowe możesz zastosować dwa mniejsze grzejniki po obu stronach przeszklenia. Lepiej dwa mniejsze niż jeden duży. Jeśli masz przeszklony salon i nie masz wolnej ściany, by móc zamontować grzejniki wiszące, możesz zastosować grzejniki kanałowe.

Grzejnik kanałowy zamontowany w podłodze pod oknami

Źródło zdjęcia: muratordom.pl

Grzejniki pod oknem

Kilka wskazówek podczas montażu grzejników pod oknem:

  • Długość grzejnika nie może być większa niż szerokość okna – nie wygląda to estetycznie.
Biały grzejnik stalowy zamontowany pod oknem dachowym

Grzejnik stalowy biały

Utrudnieniem może polegać na tym, że od wymiarów grzejnika zależy jego moc, która powinna być dostosowana do danego pomieszczenia. Nie możesz kupić grzejnika o dowolnych wymiarach, ale możesz wybrać model o długości pasującej do wymiarów okna, ale z większą liczbą płyt grzewczych. Jeśli w sypialni masz wąskie okna, a grzejnik musi mieć większą moc to możesz zastosować krótszy kaloryfer, ale z większą liczbą płyt grzewczych.

Pamiętaj! Zbyt duży grzejnik oraz za wysoka temperatura to wyższe rachunki i duży dyskomfort.

  • Nie dobieraj wymiarów grzejnika dokładnie do wymiarów wnęki podokiennej. Pamiętaj o zaplanowaniu zapasu miejsca na przyłącza i głowicę termostatyczną, które dodają grzejnikowi centymetrów.

Jaka odległość między parapetem a podłogą

Odległość grzejników między parapetem a podłogą powinna wynosić od 10 do 12 cm. Jeśli będzie mniejsza ciepło będzie rozchodzić się nierównomiernie.

Biały grzejnik stalowy zamontowany pod parapetem

Grzejnik stalowy zamontowany pod parapetem

Co z długością i szerokością parapetu

Wymiary parapetu powinny być dopasowane do konkretnego modelu grzejnika.

Grzejnik za meblami – czy to dobre rozwiązanie?

Jeśli grzejnik zasłonisz meblami lub innymi elementami wyposażenia mieszkania to sam na własne życzenie „strzelasz sobie w kolano” Dlaczego? Powietrze nie może swobodnie krążyć i efektywność ogrzewania drastycznie spada. Złym rozwiązaniem jest też umieszczanie przed grzejnikiem stolika z komputerem lub telewizorem. Tracisz ciepło i dodatkowo narażasz sprzęt elektroniczny na uszkodzenie – nie jest w stanie się odpowiednio chłodzić.

Nowoczesne estetyczne grzejniki nie przypominają tych sprzed kilkudziesięciu lat, dlatego bezzasadne jest przysłanianie ich meblami. Np. białe eleganckie grzejniki stalowe Perfekt należy eksponować. Jeśli nie podoba ci się biały grzejnik możesz zamówić dowolny kolor z palety RAL, dopasowując go do koloru ścian lub ogólnej stylistyki wnętrza.

Zobacz jak prezentują się grzejniki Perfekt.

Zadaj pytanie on-line | eZelazny.pl Napisz do nas... Wyślij