Jakie są koszty ogrzewania domu?

Jakie są koszty ogrzewania domu?
Opublikowano przez Admin

Obecnie ogrzanie domu wraz z podgrzaniem wody użytkowej to przeciętnie 70-80% rocznych kosztów eksploatacji. Nic dziwnego, że coraz częściej szukamy alternatywnych rozwiązań, które pozwolą na zmniejszenie wydatków. Przeczytajcie jakie ogrzewanie generuje najmniejsze koszty.

Porównanie kosztów ogrzewania

Koszty ogrzewania uzależnione są od wielu czynników. Należą do nich m.in. standard izolacji cieplnej, rodzaj paliwa, sprawność systemu grzewczego, wiek budynku. Niedawno na stronie viessmann.pl opublikowano zestawienie kilku różnych sposobów ogrzewania. Jest wśród nich także tradycyjne ogrzewanie grzejnikowe (w tym grzejniki stalowe). Porównanie w przejrzysty sposób pokazuje koszty wytworzenia 1kWh ciepła i ogrzania całego budynku:

Koszty wytworzenia 1kWh ciepła zdieki grzejnikom stalowym i innym źródłom ciepła

źródło zdjęcia: www.viessermann.pl

Koszty ogrzania domu 160m2

źródło zdjęcia: www.viessemann.pl

Przydatne wnioski:

  • System z pompą ciepła gruntową generuje najmniejsze koszty eksploatacji
  • Między najtańszą a najdroższą formą ogrzewania różnica wynosi 3,5 razy
  • Największe wahania cen paliwa dotyczą oleju opałowego i płynnego gazu
  • Kotły opalane drewnem to przyjazna środowisku alternatywa przy braku dostępu do gazu ziemnego. Ich uzupełnieniem mogą być kolektory słoneczne (zwłaszcza w okresie letnim, kiedy można całkowicie wyłączyć kocioł)
  • Podobne koszty eksploatacji ma kocioł na węgiel i gazowy kocioł kondensacyjny połączony z kolektorami słonecznymi. Z tym, że ten drugi jest o wiele bardziej przyjazny środowisku naturalnemu.
  • Węgiel nie należy do tanich paliw. Trzeba wziąć pod uwagę trudności z dostępem dobrej jakości paliwa w sezonie grzewczym, wahania cen, niski komfort użytkowania i zanieczyszczenie środowiska naturalnego, a także bliskiego otoczenia.
Zadaj pytanie on-line | eZelazny.pl Napisz do nas... Wyślij