Zabudowa grzejników stalowych – czy warto?

Zabudowa grzejników stalowych – czy warto?
Opublikowano przez Admin

Nie każdy chce pokazywać grzejniki stalowe w mieszkaniu ze względów estetycznych lub praktycznych. Sposobów na zasłonięcie grzejnika stalowego jest wiele, ale czy warto? Przeczytaj czy osłony grzejnikowe to dobry pomysł, kiedy chcesz zaoszczędzić na ogrzewaniu.

Dobra cyrkulacja powietrza – podstawa taniego grzania

Każda osłona czy mebel zasłaniający grzejnik stalowy uniemożliwia rozchodzenie się nagrzanego powietrza po mieszkaniu. Osłonięty grzejnik musi mieć wyższą temperaturę, by zapewnić taki sam komfort cieplny co kaloryfer bez osłony. Warto o tym pamiętać, jeśli chcemy zaoszczędzić na ogrzewaniu w sezonie jesienno-zimowym. Jeśli nie masz wyjścia i koło grzejnika musisz postawić mebel, wybierz mało zabudowany regał lub biurko, a w ostateczności odsuń mebel przynajmniej 10 cm od grzejnika stalowego. Nad kaloryferem możesz zamontować szerokie półki lub parapet – dzięki temu ogrzane powietrze będzie kierowane na środek pokoju. Jeśli nie masz dobrze ocieplonych ścian za grzejnikiem zamontuj ekran z folii aluminiowej, który odbija ciepło. Ekrany z folii zamontowane za grzejnikami zwiększą wydajność o 10%. Pozbądź się też ciężkich zasłon i długich firan na okres grzewczy.

Jeśli osłona grzejnika to konieczność

Najlepiej zrezygnować z osłony grzejnika stalowego, ale jeśli nie jest to możliwe wybierz dobrze – osłona powinna być ażurowa z materiału dobrze przewodzącego ciepło, drewno i inne izolatory nie wchodzą w grę. Jeśli przy twoim grzejniku zamontowany jest zawór z głowica termostatyczną możesz mieć problem z samoczynnym przymknięciem zaworu (ciepło gromadzi się wokół grzejnika i nie rozprzestrzenia po pomieszczeniu). Lepiej więc przy grzejniku zamontować głowicę ze zdalnym czujnikiem temperatury.
Pamiętaj jednak, że osłona ograniczy rozchodzenie się ciepłego powietrza po pomieszczeniu. Osłony na grzejniki mogą zmniejszyć ich moc nawet 8-20%.
Jeśli z jakiś powodów nie możesz patrzeć na grzejniki w swoim domu lepiej zdecyduj się na grzejniki dekoracyjne. Nie tylko nie szpecą wnętrza, wręcz przeciwnie zdobią je, ale przede wszystkim spełniają swoją główną rolę – sprawiają, że w pomieszczeniu jest przyjemnie ciepło.

Zadaj pytanie on-line | eZelazny.pl Napisz do nas... Wyślij